Tumblr İlk Tema Deneyimi

Duha-Tumblr-Theme-Home-SmallFaruk Akhan adlı bir arkadaşımın yapmış olduğu “Duha” adlı bir tumblr tema mevcuttu.Rica edip bunun arayüzünü kodlayıp tumblr üzerine aktarmak istedim ve beni kırmayıp kabul etti.Tumblr üzerinde ilk deneyimim olmasına rağmen eğlenceliydi gayet de iyiydi.Yapı olarak çok esnek ve iyi olmasa da tumblr rahat bir geliştirme ortamı sunuyor tabi bazı hatalarını göz ardı edersek. 🙂 Bu konuda o temanın paylaşımını yapıp ve kısa şekilde tumblr’ ın kütüphanesinden ve yapısından bahsedeceğim.

Tabi ki tumblr’ ın da kendine ait bir kütüphanesi var.Api leri için olsun tema yapımı için olsun ve gerçekten de anlaşılabilirlik konusunda rahat bir kütüphanesi mevcut.Temayı giydirirken bir çok konuda yardımcı olması ve kolaylık sağlaması hele ki son twitler için sunduğu güzellik süper.Yani verdiği talimatları uygulamamız ve tumblr ayarlarından twitter hesabına bağlanmamız yeterli.

Ayrıca twitter kısmında bütün twitleri çekerken olur da belli bir sayıda twit çekmeniz gerekirse yapmanız  gereken for için sabit bir rakam belirlemeniz yeterli.Onun dışında kısıtlamaları olduğunu belirtmiştim.Ama bu kadar basit bir yapıda olmasına karşın oda normal diyebilirim.Ayrıca javascript tumblr için tema geliştirirken bir çok konuda tumblr’dan üstün kaçıyor.Temayı aktarırken bir kurtarıcı oldu diyebilirim.Temanın demo adresi ve yükleme adresi alt tarafta mevcut.Kullanırken geliştirmeyi ve hataları için geri dönüşleri unutmayın. 🙂
Tumblr Tema Kütüphane : Linki

Duha Tumblr Tema Demo : Linki

Duha Tumblr Tema Yükleme Adresi : Temayı yüklemek için tıklayınız

Yayınlayan

Bulut Üzer

Web ortamında gelişmesine yardımcı olan Yusuf Doru sayesinde şuan web developer olarak ilerlemekte.Web ve mobil ortamlarda uygulama geliştirmeye çalışmak da.Ayrı yeten de kişisel blogunda web ve php ile ilgili çalışmalarını ve deneyimlerini paylaşmayı hedeflemekte.

“Tumblr İlk Tema Deneyimi” üzerine 3 yorum

  1. Gayet hoş ve kullanışlı duruyo tema, Twitter kullanıcı adı için kullanıcıların kaynak kod ile uğraşmasına gerek yoktu aslında, meta tagleri ile yapsaydınız tema düzenleden username girip kaydetmek yeterli oluyor. Bu arada bi sorum olucak cevaplarsanız sevinirim. Ben de Tumblr için tema yapmaya başladım 4-5 temam var, tema yaparken çözemediğim iki sorun var; gönderileri iki sütun yapıyorum float:left; yapıyorum ama yan yana olmuyolar hiç biri aşağıda biri yukarda araları boş oluyo. Burdan bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Diğer sorunum uzun captionler sürekli div dışına taşıyo hangi css kodunu denediysem olmadı.

    1. Merhaba galiba geç cevap vermek alışkanlık oldu bende o yüzden kusura bakmayın. Bunun dışında evet sonradan tema dışı durumları sağlayabildiğimi öğrendim. Tabi o sıra İngilizce dil konusunda o kadar iyi değildim ki zaten Tumblr Türkçe dil desteğini de verdi artık. Sorunuz için, galiba caption sorununuzu çözmüşsünüz. Ama sütunlar arası boşluklar için “margin” left ve right değerlerini 0px olarak belirtmeniz gerekiyor. Son olarak sütunların kayma sorunu yok sadece içeriklerin height değerleri çok yüksek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir