Biri Sunucu Tabanlı JavaScript Yazacağızmı Dedi ?

Merhaba arkadaşlar Yusuf Doru kardeşimin sayesinde node.js’yi merakla okuyup bir kaç örneğine baktım şunu diyebilirim sırf node.js için javascript öğrenebilir bir insan :). Sınavlarım sebebi ile gidememiş olduğum JStanbul konferansı üzücü oldu tabi ama Yusuf’un sayesinde bir nebzede olsa konulara ve bir kaç örneğe bakabildim ve güzel bir açıklama buldum kendi çıkarlarıma alet ederek 😀 biraz göz copy’si yapıp sizlere sundum ayrıntılı linkler aşağıdadır.Neyse fazla uzatmadan başlayalım.

1. İlk olarak node.js sunucu tabanlı javascript kodları yazmamıza olanak sağlıyor ve ne üzücüki yeni duymuş olduğum chrome’un V8 Javascript Motorunu Kullanmakta. V8 JavaScript Motoru ne der iseniz şöyle baktım kısa bir google turu ile javascript kodlarımızı daha hızlı okuyabilen yani hızlı mı hızlı bir hale getiren biz özellik ne kadar büyük ayıp benim için yanlış ise yorum altından yazınız.

2.Ve Gelelim node.js kurulumuna öncelikle burdan Node.js Download‘a giderek sitedeki download butonuna tıklayıp node.js yi kurulumunu yapın her zamanki gibi windows seçiyoruz windowsçular için.

3.Node.js’miz kurulduktan sonra herşey bitmiyor cmd.exe’yi yönetici olarak açalım ve 3. satıra “cd..” komutunu uygulayarak C:\ dizinimizdeki windows dosyamıza geçelim aynı şekilde 4. satıra tekrar “cd..” uygulayarak bu seferde C:\ dizinimize gelelim sonra ise 5. satıra “cd program files (x86)” yazarak program dosyalarımız (x86) ya giriş yapıyoruz sıra geldi “nodejs” dosyamıza bağlanmaya 6. satırdaki komutu da yazarak artık nodejs dosyamıza bağlandık ve 7. satıra gelerek “C:\Program Files (x86)\nodejs>node” komutunu yazarak nodejs’mizi artık aktif ediyoruz ve sonunda aktif eddik :).

Microsoft Windows [Sürüm 6.1.7600]
Telif Hakkı (c) 2009 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.
C:\Windows\system32>cd..
C:\Windows>cd..
C:\>cd program files (x86)
C:\Program Files (x86)>cd nodejs
C:\Program Files (x86)\nodejs>node

Artık aktif ettik nodejs.org’da ki örneği yapabilirsiniz.

Kaynak Linkler ve Göz Copy Linkleri 😀 :
Node.js İndir : Node.js Download
Konunun Ayrıntısı : İlker Güller
V8 Engine Açıklaması : V8 Engine

Yayınlayan

Bulut Üzer

Web ortamında gelişmesine yardımcı olan Yusuf Doru sayesinde şuan web developer olarak ilerlemekte.Web ve mobil ortamlarda uygulama geliştirmeye çalışmak da.Ayrı yeten de kişisel blogunda web ve php ile ilgili çalışmalarını ve deneyimlerini paylaşmayı hedeflemekte.

“Biri Sunucu Tabanlı JavaScript Yazacağızmı Dedi ?” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir