NetBeans Türkçe Karakter Sorunu

Bu yazımda bir ders amaçlı bir paylaşım yapmıyacağım Google da az bir bilgi vardı bende girme gereği duydum genel olarak NetBeans de kod yazdığım için ilk defa 7.0.1 sürümünde bir Türkçe karakter sorunu yaşadım ve çözmek için bir site sonunda çıktı ama orda da biraz kafa karışabiliyor.Şimdi hiç aşina olmayanlar için öncelikle “C:/” dizininde 64 Bit Kullanıcıları İçin “Program Files/NetBeans/etc/netbeans.conf” 32Bit Kullanıcıları İçinde Aynı Şekilde “Program Files/NetBeans/etc/netbeans.conf” Mac Kullanıcıları İçin İse “netbeans_default_option” İçindeki klasörleri içindeki “netbeans.conf” dosyasını notpad++ ile yada başka bir editör ile açın ve sonrasında da “6. Satırda ki “netbeans_default_options=”-J-client -J-Xss2m -J-Xms32m -J-XX:PermSize=32m -J-Dapple.laf.useScreenMenuBar=true -J-Dapple.awt.graphics.UseQuartz=true -J-Dsun.java2d.noddraw=true Bu Kısmına” Şu Kodu Ekleyin : “-J-Dfile.encoding=UTF-8″” ve Kaydederek NetBeans’e Reset Atın Sorun Çözülecektir Umarım Yararlı Bir Paylaşım Olur Mac İçin Bulduğum Kaynak Bu Kadardı Zaten Mac’e Aşina Olan Kişiler Gerekli Programların Yerlerini Biliyordur.

Yayınlayan

Bulut Üzer

Web ortamında gelişmesine yardımcı olan Yusuf Doru sayesinde şuan web developer olarak ilerlemekte.Web ve mobil ortamlarda uygulama geliştirmeye çalışmak da.Ayrı yeten de kişisel blogunda web ve php ile ilgili çalışmalarını ve deneyimlerini paylaşmayı hedeflemekte.

“NetBeans Türkçe Karakter Sorunu” üzerine 7 yorum

  1. Bende yazdıklarınızı aynen uyguladım ancak kaydederken erişilemez olduğunu söylüyor yani kaydetmiyor. Ne yapabilirim?

    1. NetBeans güncel sürümlerin de böyle bir problem yaşamıyorum. Güncel sürümü kullanıyorsan düzenleme yapmana gerek yok. Başka bir yere kopyalayıp, kopyaladığının üzerinde güncellemeyi dene.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir